Acer
Acer AP.06501.022 65W AC Adapter Power Supply – 19V 3.42A CE Certified Charger
Acer AP.06501.022 65W AC Adapter Power Supply – 19V 3.42A CE Certified Charger
65W power output | CE certified safety | Lightweight design | 3-month warranty
In stock: 33
Couldn't load pickup availability
- Trusted by Thousands
- Order with confidence
- Fully tracked shipping
Key Features:
- Reliable 65W power output
- CE certified for safety
- Lightweight and portable
- Durable construction
What's Included:
- 1 x Acer 65W AC Adapter
Warranty:
3-month warranty

Usage:
Connect the adapter to your device's power port. Plug into a standard UK/EU power outlet. Use in home or office environments for reliable power supply.
Compatibility:
This Acer AP.06501.022 ac adaptor is compatible with Acer Aspire series (3935, 4320, 4332, 4530, 4720, 4720Z, 4736, 4736G, 4736ZG, 4935, 4937, 4937G, 5735, 5735Z, 5737Z, 5738ZG, 7230, 7530, 7730Z), Extensa series (5230, 5630Z, 7230, 7230E, 7630, 7630EZ, 7630Z), Ferrari 1200, TravelMate series (7330, 7730), eMachines (D525, D725, G420, G520, G620, G720), Gateway TC series (TC72C, TC73C, TC78C), and Packard Bell EasyNote LJ65 and SJV70 series (MV ENLJ65, PU ENLJ61) and many other devices. Please ensure your device is compatible with the specifications of this adapter before purchase.
Key Product Details:
MPN: AP.06501.022
EAN: 5704327676928
Manufacturer: Acer
Condition: New
Technical Specifications:
| Warranty | 3 Month(s) |
|---|---|
| Brand Name | Acer |
| Output power | 65 W |
| Output current | 3.42 A |
| Output voltage | 19 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Width (package,cm) | 14 cm |
| Height (package,cm) | 6 cm |
| Net Weight (Product, kg) | 0.12 kg |
| Gross Weight (Package, kg) | 0.22 kg |
| Package dimensions Depth (package,cm) | 4 cm |