Acer
Acer AP.06501.033 65W AC Adapter – 19V 3.42A Black Power Supply | UK/EU Certified
Acer AP.06501.033 65W AC Adapter – 19V 3.42A Black Power Supply | UK/EU Certified
65W power output | Universal 100-240V input | Safety certified CE RoHS | Compact black design
In stock: 33
Couldn't load pickup availability
- Trusted by Thousands
- Order with confidence
- Fully tracked shipping
Key Features:
- Reliable 65W output for consistent power
- Universal 100-240V input for flexible use
- Safety certified to CE and RoHS standards
- Sleek black finish and compact build
What's Included:
- 1 x Acer 65W AC Adapter
Warranty and Certification:
3-month warranty included

Usage:
Connect the adapter to your device's power port. Plug into a compatible indoor power outlet. Use in home or office environments for reliable charging.
Compatibility:
This Acer AC Adapter 65W is compatible with Acer Aspire series (3750, 3820, 3830, 4252, 4349, 4552, 4738, 4743, 4750, 4752, 4755, 4830, 5253, 5349, 5560, 5625, 5733, 5742, 5749, 5750, 5755, 5820, 5830T, 7560, 7750, E1-421, E1-431, E1-471, E1-521, E1-531, E1-532, E1-570, E1-571, E1-572, M3-481, M3-581, M5-481, M5-581, S3-331, S3-391, S3-951, V3-431, V3-471, V3-531, V3-551, V3-571, V3-731, V3-771, V5-431, V5-471, V5-531, V5-551, V5-561, V5-571, Z1650), eMachines E732, E729, E644, E529, D732, D728, D644, D642, D528, D442, Gateway NV77H, NV76R, NV75S, NV57H, NV56R, NV55S, NV55C, NV52L, NV51M, NV51B, NV50A, NS41I, NS41C, NS30I, NO51IE, NO51I, EC49C, Iconia ICONIA, TravelMate TM8472, TM8372, TM7750, TM6594, TM5760, TM5744, TM5735, TM5360, TM5344, TM5335, TM4750, TM4350, TravelMate P (P453-M, P273-M, P253-M, P245-M, P243-M), TravelMate X (TMX483G, TMX483), and Packard Bell EasyNote BFS2, LE11BZ, LE69KB, LK11BZ, LK13BZ, LS11HR, LS11SB, LS13HR, LS13SB, LS44HR, LS44SB, LV11HC, LV44HC, NE11HC, NS11HR, NS44HR, NS45HR, NX69HR, TE11BZ, TE11HC, TE69CX, TE69HW, TK11, TK13, TK36, TK37, TK81, TK83, TK85, TK87, TS11HR, TS11SB, TS13HR, TS13SB, TS44HR, TS44SB, TS45HR, TS45SB, TSX66HR, TV11CM, TV11HC, TV43CM, TV43HC, TV44CM, TV44HC, TX62HR, TX86 and many other devices. Please ensure your device is compatible with the specifications of this adapter before purchase.
Key Product Details:
MPN: AP.06501.033
EAN: 5711045143472
Manufacturer: Acer
Condition: New
Technical Specifications:
| Warranty | 3 Month(s) |
|---|---|
| Brand Name | Acer |
| Output power | 65 W |
| Input voltage | 100-240 V |
| Output current | 3.42 A |
| Output voltage | 19 V |
| Product colour | Black |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply type | Indoor |
| Net Weight (Product, kg) | 0.4 kg |
| Gross Weight (Package, kg) | 0.5 kg |
Return to the collection you were browsing
Back to Notebook Accessories