Acer
Acer AP.06501.026 65W AC Adapter – 19V 3.42A Power Supply, Black
Acer AP.06501.026 65W AC Adapter – 19V 3.42A Power Supply, Black
65W power output | Wide voltage range | Compact design | Certified safety
In stock: 33
Couldn't load pickup availability
- Trusted by Thousands
- Order with confidence
- Fully tracked shipping
Key Features:
- 65W output for efficient charging
- Wide input voltage range (100-240V)
- Lightweight and compact design
- Certified to CE and RoHS standards
What's Included:
- 1 x Acer 65W AC Adapter
Warranty:
3-month warranty for peace of mind

Usage:
Connect the adapter to your laptop's power port. Plug into a suitable indoor power outlet. Use to charge or power your device safely and efficiently.
Compatibility:
This Acer AC adapter 65 Watt is compatible with Acer Aspire series (Z1650_WD, Z1650, R3700), Aspire One 721, Aspire Revo (RL101, RL100), eMachines series (Z1700, R1402, R1401), Extensa series (7630Z, 7630EZ, 7630), Ferrari series (ONE 200, 1200, 1100 Series), Gateway NV series (NV79, NV78, NV77H), LCD Monitors (T272HLT, T232HLT, HR274HT), TravelMate series (TM8572Z, TM8572TG, TM8572T HF), TravelMate Timeline 8372, Veriton series (Z291G, Z290G, N282G), Packard Bell DOT A, EasyNote series (TR81, TM99, TM98), iMedia N3610, and oneTwo M3600, and many other devices. Please ensure your device is compatible with the specifications of this adapter before purchase.
Key Product Details:
MPN: AP.06501.026
EAN: 5704327667131
Manufacturer: Acer
Condition: New
Technical Specifications:
| Purpose | Laptop |
|---|---|
| Warranty | 3 Month(s) |
| Brand Name | Acer |
| Output power | 65 W |
| Input voltage | 100-240 V |
| Output current | 3.42 A |
| Output voltage | 19 V |
| Product colour | Black |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply type | Indoor |
| Depth (package,cm) | 14.5 cm |
| Width (package,cm) | 5 cm |
| Height (package,cm) | 7 cm |
| Net Weight (Product, kg) | 0.12 kg |
| Gross Weight (Package, kg) | 0.22 kg |
Return to the collection you were browsing
Back to Notebook Accessories