Acer
Acer AP.06501.014 65W AC Adapter – 19V 4.7A Power Supply
Acer AP.06501.014 65W AC Adapter – 19V 4.7A Power Supply
65W power output | Certified safe design | Lightweight and portable | 3-month warranty included
In stock: 33
Couldn't load pickup availability
- Trusted by Thousands
- Order with confidence
- Fully tracked shipping
Key Features:
- Genuine Acer product for reliable performance
- 65W output for efficient charging
- CE and RoHS certified for safety
- Lightweight and portable design
What's Included:
- 1 x Acer 65W AC Adapter (AP.06501.014)
Warranty and Certification:
3-month warranty included. CE and RoHS certified.

Usage:
Connect the adapter to your Acer device's power port. Plug into a standard electrical outlet. Use daily for reliable charging at home or office.
Compatibility:
This Acer AC Adapter 65W is compatible with Acer Aspire series (3935, 4330, 5235, 5330, 5335, 5335Z, 5530, 5530G, 5535, 5730Z, 5735Z, 5930, 6530, 6930, 6930G, 6935, 6935G, 7730Z), Extensa series (4230, 7230, 7230E, 7630, 7630EZ, 7630Z), Ferrari 1200, TravelMate series (4330, 4530, 5730, 6293, 7330, 7530, 7530G, 7730, 7730G), eMachines D-series (D520, D620, D720), E-series (E520, E620, E720), G-series (G520, G720), and Packard Bell EasyNote TR series (TR81, TR82, TR85, TR86) and many other devices. Please ensure your device is compatible with the specifications of this adapter before purchase.
Key Product Details:
MPN: AP.06501.014
EAN: 5704327650805
Manufacturer: Acer
Condition: New
Technical Specifications:
| Warranty | 3 Month(s) |
|---|---|
| Brand Name | Acer |
| Output power | 65 W |
| Product Depth | 13.5 cm |
| Product Width | 6 cm |
| Output current | 4.7 A |
| Output voltage | 19 V |
| Product Height | 3 cm |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Net Weight (Product, kg) | 0.35 kg |
| Gross Weight (Package, kg) | 0.5 kg |
Return to the collection you were browsing
Back to Notebook Accessories