Acer
Acer AP.06501.013 65W AC Adaptor Delta LF – 19V 3.42A Power Supply, Black
Acer AP.06501.013 65W AC Adaptor Delta LF – 19V 3.42A Power Supply, Black
65W power output | Stable 19V voltage | Lightweight and portable | CE and RoHS certified
In stock: 33
Couldn't load pickup availability
- Trusted by Thousands
- Order with confidence
- Fully tracked shipping
Key Features:
- Reliable 65W power output
- 19V, 3.42A for consistent performance
- CE and RoHS certified for safety
- Durable black finish
What's Included:
- 1 x Acer 65W AC Adaptor Delta LF
Warranty and Certification:
3-month warranty included, CE and RoHS certified

Usage:
Connect the adaptor to your device's power port. Plug into a standard electrical outlet. Use in home or office environments for reliable power supply.
Compatibility:
This Acer AC Adaptor 65W Delta LF is compatible with Acer Aspire 2420 Series, 2920, 2920Z, 2930, 2930Z, 4230, 4310, 4315, 4330, 4530, 4710, 4710Z, 4715Z, 4720Z, 4736 (including 4736-2, 4736G, 4736G-2, 4736Z, 4736ZG, 4736ZG-2), 4920, 4930, 4930G, 5220, 5230, 5235, 5310, 5315, 5320, 5330, 5335, 5335Z, 5515, 5520, 5520G, 5530, 5530G, 5535, 5710, 5710Z, 5715Z, 5720, 5720G, 5720Z, 5730Z, 5735, 5735Z, 5920, 5930, 6530, 6920, 6930, 6930G, 6935, 6935G, 7230, 7530, 7530G, 7730, 7730G, 7730Z, eMachines G-series (G720, G627, G620, G525, G520, G420), E-series (E725, E720, E628, E620, E520, E510), D-series (D720, D620, D520), Extensa 7630Z, 7630EZ, 7630, 7230E, 7230, 5635Z, 5630Z, 5630EZ, 5630, 5620Z, 5620, 5610, 5430, 5420, 5230E, 5230, 5220, 5210, 4630Z, 4630, 4620Z, 4620, 4420, 4230, 4220, 4130, 4120, Ferrari 1100 Series, Gateway NS50T, NO20T, TravelMate TM7730G, TM7730, TM7530G, TM7530, TM7330, TM6592, TM6493, TM5730_3G, TM5730, TM5710, TM5530, TM5330, TM5310, TM5230, TM4730G, TM4730, TM4335, TM2490, 7730G Series, 7730 Series, 7530G Series, 7530 Series, 7330 Series, 6592 Series, 6552 Series, 6493 Series, 6492 Series, 6452 Series, 6293 Series, 6252 Series, 5730-3G Series, 5730 Series, 5720 Series, 5710 Series, 5530 Series, 5520 Series, 5330 Series, 5320 Series, 5310 Series, 5230 Series, 4730G Series, 4730 Series, 4720 Series, 4530 Series, 4520 Series, 4335, 4330 Series, 4320 Series, 2490 Series, and TravelMate Timeline 8372 and many other devices. Please ensure your device is compatible with the specifications of this adapter before purchase.
Key Product Details:
MPN: AP.06501.013
EAN: 5704327603818
Manufacturer: Acer
Condition: New
Technical Specifications:
| Warranty | 3 Month(s) |
|---|---|
| Brand Name | Acer |
| Output power | 65 W |
| Output current | 3.42 A |
| Output voltage | 19 V |
| Product colour | Black |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Width (package,cm) | 4.5 cm |
| Height (package,cm) | 15 cm |
| Net Weight (Product, kg) | 0.14 kg |
| Gross Weight (Package, kg) | 0.24 kg |
| Package dimensions Depth (package,cm) | 5.5 cm |
Return to the collection you were browsing
Back to Notebook Accessories