1
/
of
1
eSTUFF
eSTUFF ES601270-BULK INFINITE Super Soft Lightning Cable 2m – Recycled PVC-Free, MFI Certified, White
eSTUFF ES601270-BULK INFINITE Super Soft Lightning Cable 2m – Recycled PVC-Free, MFI Certified, White
Sustainable charging cable | Ultra-flexible and durable | MFI certified | 2-metre length
Regular price
£16.68 GBP
(incl. VAT)
Regular price
Sale price
£16.68 GBP
(incl. VAT)
Unit price
/
per
Shipping calculated at checkout.
In stock: 250
Couldn't load pickup availability
- Trusted by Thousands
- Order with confidence
- Fully tracked shipping
Product Description:
The eSTUFF INFINITE Super Soft Lightning Cable offers sustainable charging without compromising on quality. Made from 100% recycled, PVC-free materials, this 2-metre cable is designed for durability, flexibility, and safe performance. Enjoy reliable charging and data transfer with MFI certification and a robust 5-year warranty.
Key Features:
- Eco-friendly construction with Global Recycled Standard certified materials
- Ultra-flexible, super soft cable design
- Reinforced, laser-welded connectors with Kevlar for extra strength
- MFI certified for safe, reliable use
- 2-metre length for added convenience
What's Included:
- 1 x eSTUFF INFINITE Super Soft Lightning Cable (2m, White)
Warranty:
- 5-year manufacturer warranty included
Key Features:
- Eco-friendly construction with Global Recycled Standard certified materials
- Ultra-flexible, super soft cable design
- Reinforced, laser-welded connectors with Kevlar for extra strength
- MFI certified for safe, reliable use
- 2-metre length for added convenience
What's Included:
- 1 x eSTUFF INFINITE Super Soft Lightning Cable (2m, White)
Warranty:
- 5-year manufacturer warranty included

Usage:
Connect the Lightning end to your Apple device and the USB A end to a power source or computer. Use for charging and data transfer. Handle gently to maintain cable flexibility and durability.
Key Product Details:
MPN: ES601270-BULK
EAN: 5715063055410
Manufacturer: eSTUFF
Condition: New
Technical Specifications:
| Warranty | 5 Year(s) |
|---|---|
| Brand Name | eSTUFF |
| Connector 1 | Lightning |
| Connector 2 | USB A |
| USB version | USB 2.0 |
| Cable length | 2 m |
| Certification | MFI |
| Cable material | Copper |
| Product colour | White |
| Jacket material | Recycled Thermoplastic Elastomer (rTPE) |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Depth (package,cm) | 2 cm |
| Width (package,cm) | 6.5 cm |
| Height (package,cm) | 18 cm |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Net Weight (Product, kg) | 0.06 kg |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
Return to the collection you were browsing
Back to Cables